Pražský „Jižák" bude na Opatově konečně dostavěn
Urbanistické rozvržení projektu „Nový Opatov" od Studia acht navazuje na původní plány výstavby pražského Jižního Města z 60. let 20. století, kdy bylo centrum plánováno přímo u stanice metra C. Tento záměr nikdy nebyl dokončen, což se negativně propisuje do stavu území.
Na místě současného zanedbaného brownfieldu vyroste nové náměstí s komerčními a administrativními plochami, bytovými domy a novým městským parkem. Konkrétní podoba úvah o rozšíření zastavěného území hlavního města Prahy jihovýchodním směrem pochází z poloviny 60. let, kdy byl schválen nový směrný územní plán. Na jeho základě byla vyhlášena veřejná urbanistická soutěž pro Jižní Město, jejíž druhé kolo bylo dokončeno roku 1967. Pod vedením architektů Krásného a Lasovského byl následně v roce 1968 vypracován podrobný územní plán Jižního Města.
Původní plán počítal s pestrou směsicí funkcí, která měla zabezpečit diverzifikované využití území. Jednotlivé lokality měly svojí objemovou gradaci s akcentem na výškové objekty vždy ve svém těžišti. Již od původních rozvah měla zástavba vždy výškově gradovat v těch centrech zástavby, ve kterých byly později vybudovány stanice metra linky „C" Opatov a Háje.
Zdroj: StavbaWeb